Karty pracy – emocje i poczucie własnej wartości dziecka

Jakiś czas temu zapowiadałam publikację kart pracy, które tworzę na potrzeby pracy z dziećmi – nad emocjami i poczuciem własnej wartości. Dziś udostępniam 9 kart w PDF do użytku własnego (czarno-białe wyglądają dobrze).

Karty do pracy z dzieckiem – materiały do pobrania

Jeśli wykorzystujesz je będąc rodzicem, pamiętaj, że ważne jest uzupełnianie kart razem z dzieckiem (nie dajemy ich dziecku jako kolorowanka do samodzielnej zabawy). Wspólnie z nim zastanawiaj się nad różnymi sytuacjami, które powodują konkretne emocje i pytaj dziecko o rozwiązania (nie narzucając własnych). Gdy dziecko podaje sposób poradzenia sobie, który wydaje Ci się niewłaściwy – pytaj jakie będą skutki. O dalszy bieg wydarzeń warto pytać także przy dobrych rozwiązaniach. Ważne jest, aby dziecko zapisywało rozwiązania, które faktycznie mogą przynieść mu ulgę i są możliwe do zrealizowania.

Podczas wyszukiwania z dzieckiem jego mocnych stron (cech), warto przypomnieć jakąś pozytywną sytuację i zapytać dziecko jakich cech i umiejętności wtedy użyło.

Nie dyktujemy odpowiedzi za dziecko, ani nie zapisujemy za nie. Oczywiście rozwiązania można nie tylko zapisywać, ale również rysować czy wycinać obrazki z gazet. Można też posłużyć się scenkami i odegrać z dzieckiem konkretną sytuację z zastosowaniem metod zapisanych w karcie pracy. Czasem dzieci nie posiadają pewnych umiejętności. Warto wtedy zamienić się rolami, pokazać jak samemu rozwiążemy sytuację, będąc „w butach” dziecka i dopiero wtedy poprosić go o odegranie podobnej lub tej samej scenki. Tak jak w każdym teatrze podczas prób aktor ma oczywiście prawo się mylić, ćwiczyć i testować.

2 komentarze Dodaj własny

  1. spzd pisze:

    Pomyślałam właśnie ze Twoje materiały są dobre nie tylko dla dzieci ;). Dzięki wielkie za podzielenie się.

    Polubienie

    1. Cieszę się, że służą. Czy chcesz się podzielić tym, co czego je zastosowałaś? 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s